Ruhsatsız Silah Taşıma Cezası

Ruhsatsız Silah Taşıma Cezası

6136 Sayılı Kanun Nedir?

ÇOK DAHA KAPSAMLI VE DETAYLI OLAN AYNI KONULU MAKALEMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN. https://temizerhukuk.com/ruhsatsiz-silah-bulundurma-sucu/

6136 sayılı Kanunla ateşli silahlar, bıçaklar ve diğer aletler hakkında düzenlemeler yer almaktadır.

6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu uyarınca ruhsatsız silah taşıma cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve otuz günden yüz güne kadar adli para cezasıdır.

Ruhsatsız silah taşıma suç fiili, bir kimsenin taşıma ruhsatı olmadığı halde silah taşıması ile ortaya çıkmaktadır. Ruhsatlı bir silahın taşıma ruhsatının süresinin dolması veya yenilenmemesi durumunda da taşınması ruhsatsız silah taşıma cezası verilmesine sebebiyet verecektir. Eğer bir silahın taşıma ruhsatı bulunuyorsa ve bu ruhsatın süresi bitmemişse, silah kısa süreli olarak başkası tarafından taşınırsa 6136 sayılı Kanun’un 13. Maddesindeki suç oluşmayacaktır.

Ruhsatsız silah ile kast edilen silahlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Ateşli silah
  • Yivli av tüfeği
  • Tam otomatik silah
  • Tabanca

6136 sayılı kanuna göre suç teşkil eden fiiller şunlardır:

  • Bıçak veya diğer aletleri veya benzerlerini satmak, satmaya aracılık etmek, satın almak, taşımak veya bulundurmak (6136 sayılı yasa madde.15).
  • Ruhsatsız Silah veya Mermi Taşıma (6136 sayılı yasa madde.13),
  • Ruhsatsız Silah veya Mermi Satın Alma (6136 sayılı yasa madde.13),
  • Ruhsatsız Silah veya Mermi Bulundurma (6136 sayılı yasa madde.13),

Ruhsatsız Silah Taşıma Cezasında Yargılama Süreci Nasıl İşler

Yargılama süreci, diğer suçlarda olduğu gibi Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yapılan ceza soruşturmasıyla başlar. Gerekli soruşturma aşamaları tamamlandıktan sonra suç için öngörülen cezanın ağırlığına göre gerekiyorsa basit yargılama uygulanabilir. Basit yargılama usulünde duruşma açılmaksızın dosya üzerinden gerekli incelemeler yapılarak diğer yargılama türlerine göre daha hızlı karar verilmektedir. Ancak ceza ağırlığı fazla ise basit yargılama usulü uygulanmadan duruşmalı olarak gerekli olan yargılama yapılacaktır.

ÖNERİLEN MAKALE :  KAÇAK MAÇ YAYINI İZLEMEK SUÇ MU? KAÇAK MAÇ İZLEMENİN CEZASI NEDİR 2024?

Ruhsatsız Silah Taşıma Suçunda Görevli Mahkeme

Ruhsatsız silah taşıma suçunda öncelikle kişinin Cumhuriyet savcılığı tarafından soruşturması yürütülerek gerekli aşamalar tamamlanır. Ardından iddianame düzenlenir ve kişinin mahkeme nezdinde yargılaması yapılır. Ruhsatsız silah taşıma suçu için görevli mahkeme asliye ceza mahkemeleridir. Kurallar gereği yargılama asliye ceza mahkemelerinde yapılır. Ancak bazı durumlarda ruhsatsız silah taşıma suçu tek başına işlenmez. Örneğin ruhsatsız taşınan silahla Kasten insan öldürme veya yağma suçu işlenmişse bir arada işlenmişse yargılama ağır ceza mahkemelerinde yapılır. Bunun nedeni ruhsatsız silah taşıma dışındaki diğer yazılan iki suç  ağır ceza mahkemelerinde yargılaması yapılan suçlardandır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ruhsatsız silah taşıma suçu nedir?

Ruhsatsız silah taşıma suçu, yasal izin alınmadan silah taşımak veya bulundurmak anlamına gelir. Bu suç, silah ruhsatı olmayan kişilerin silah taşıması veya bulundurması durumunda işlenir. Yasal prosedürlere uyulmadan silah taşıyan kişiler cezai yaptırımlarla karşılaşabilir.

Ruhsatsız silah taşıma suçu hangi cezaları içerir?

Ruhsatsız silah taşıma suçu, kişiye göre ve suçun işlendiği koşullara bağlı olarak farklı cezalar içerebilir. Cezalar arasında para cezası, hapis cezası ve diğer adli yaptırımlar bulunabilir. Ayrıca, silahın türü ve taşındığı yer de cezanın belirlenmesinde rol oynar.

Ruhsatsız silahla yakalanmanın cezası, silahın türü, kullanım amacı, suç tarihindeki ruhsat durumu, kişinin geçmiş suç kaydı ve diğer durumlara bağlı olarak belirlenir. Cezalar genellikle para cezası, hapis cezası veya her ikisiyle de cezalandırma şeklinde olabilir. Suçun ciddiyeti ve duruma özgü detaylar, cezanın belirlenmesinde etkili olacaktır.

ÖNERİLEN MAKALE :  UYUŞTURUCU KULLANMANIN CEZASI NE KADAR 2024? UYUŞTURUCU KULLANMAK SUÇ MU?

Ofisimiz ceza hukuku konusunda alanında uzmanlaşmış olup bir başka deyişle iyi ceza hukuku avukatlarını bünyesinde barındırmaktadır.

Konuyla ilgili tarafıma her zaman ulaşabilirsiniz

Avukat Burak Temizer- Nişantaşı -Şişli -İstanbul

Burak Temizer Hukuk Bürosu

KONU HAKKINDA SORUNUZ VARSA SORUN CEVAPLAYALIM

 

 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir