Jigolo Sitesi Dolandırıcılığı

Jigolo Sitesi Dolandırıcılığı

JİGOLO SİTESİ DOLANDIRICILIĞI

Jigolo sitesi dolandırıcılığı kavramı da dolandırıcılık yöntemleri arasına eklenmiş bulunmakta. Jigolo siteleri kurulmakta ve buralardan kişilere kolay yoldan para kazanma vaadinde bulunulmaktadır. Ancak öncesinde bu tip siteler bir üyelik bedeli almakta ve jigolo dolandırıcılığı gerçekleşmektedir.

Hayat şartları, ekonomik zorluklar, kişilerin güzel yaşam istekleri doğrultusunda kişiler çalışmaktadır. Herkesin para kazanma yöntemi farklıdır. Para kazanmak için internet üzerinden iş başvurusu yapmak da en popüler tercihler arasında yer almaktadır. İnternet üzerinden iş başvurusu yapmanın sakıncaları karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda haber kanallarında, gazetelerde ve farklı mecralarda karşımıza jigolo sitesi dolandırıcılığı çıkmaktadır. Jigolo, kadınlarla para karşılığında cinsel ilişki içinde bulunan kimseye denmektedir. İnsanlar ekonomik şartlar altında ezilmemek adına bu işe başvurabilmektedir.

Jigolo olmak ceza kanununca suç değildir. Jigolo siteleri ise bu işe başvuran kimseler ile bu işten yararlanmak isteyen kimseleri bir araya getirmektedir. Son zamanlarda dizi filmlere de konu olmakta olan jigolo sitesi konusunda pek çok mağdur bulunmaktadır. Bu dolandırıcılık sitelerinin reklamları ise genellikle yetişkin içerikli filmler veya videolar içeren sitelere girildiğinde karşıya çıkmaktadır. Kişiler para kazanma umudu ile bu sitelere para karşılığında üye olmakta ve sonrasında vermiş olduğu paranın alınmasıyla beraber mağdur duruma düşmektedirler. Bu siteden mağdur olan kimseler ise yaptıkları işin toplum tarafından olumlu karşılanmaması üzerine mağduriyetlerini dile getirememekte haklarını savunamamaktadırlar.

Jigolo sitesi dolandırıcılığının faili olan kimseler de bunun farkında olup kişileri bir avukat veya bir kamu görevlisi gibi arayıp mağdurların mağduriyetini büyütmektedirler. Büromuzun deneyimli avukatları size bu konuda yardımcı olmak için bir telefon uzakta sizi bekliyor olacaklar.

JİGOLO OLMAK YASAL MI?

Jigolo olmanın herhangi bir cezası Türk Ceza Kanununda bulunmamaktadır. Ama bir kimseyi jigolo olmaya teşvik eden, ona aracı olan kimse Türk Ceza Kanunu madde 227 uyarınca suç işlemektedir.

TCK MADDE  277

‘(1) Çocuğu fuhşa teşvik eden, bunun yolunu kolaylaştıran, bu maksatla iştirak eden veya barındıran ya da çocuğun fuhşuna aracılık eden kişi, dört yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Bu suçun işlenişine yönelik hazırlık hareketleri de tamamlanmış suç gibi cezalandırılır.

(2) Bir kimseyi fuhşa teşvik eden, bunun yolunu kolaylaştıran ya da fuhuş için aracılık eden veya yer temin eden kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Fuhşa sürüklenen kişinin kazancından yararlanılarak kısmen veya tamamen geçim sağlanması, fuhşa teşvik sayılır.’

Kanun maddesinden anlaşılacağı üzere jigolo olmakla ilgili bir madde bulunmasa bile fuhşa teşvikle ilgili maddeler bulunmaktadır. Kişinin çocuk olması durumu nitelikli hal olarak karşımıza çıkmaktadır.

JİGOLO SİTESİNE ÜYE OLDUM, CEZA ALIR MIYIM?

Jigolo sitesine üye olmanın Türk Ceza Kanunu’nda bir cezası bulunmamaktadır. Siteye üye olmanın herhangi bir cezası bulunmamaktadır. Dolandırıldığınız durumda ise zaten hileli davranışlarla siteye üye olmuş olursunuz. Bu yüzden böyle bir mağduriyet yaşıyorsanız büromuzun deneyimli avukatlarına danışabilirsiniz.

JİGOLO SİTESİNE KAYDOLDUĞUM İÇİN ARADILAR, HAKKIMDA ŞİKAYET OLDUĞU SÖYLENDİ DOĞRU MU?

Sizi arayıp hakkınızda şikâyet olduğunu sadece kolluk kuvvetleri içerisindeki polisler söylemektedir. Kendisini ne şekilde tanıtırsa tanıtsın böyle bir şey söyleyen kimseye inanmamalısınız. Kişi size para göndermenizi ve bu işin çözülmesini söylüyor ise dolandırılmaya çalışıyorsunuz telefonunuzu kapatın ve hemen bir avukata başvurun.

JİGOLO SİTESİ DOLANDIRICILIĞI CEZASI NEDİR?

Jigolo dolandırıcılığı suçu dolandırıcılık suçunun bir nitelikli hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolandırıcılık suçu Türk Ceza Kanunu’nun 157. ve 158. Maddelerinde karşımıza çıkmaktadır.

157- (1) Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir zarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası verilir.

158-(1) Dolandırıcılık suçunun;

  • Dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle,
  • Kişinin içinde bulunduğu tehlikeli durum veya zor şartlardan yararlanmak suretiyle,
  • Kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanmak suretiyle,
  • Kamu kurum ve kuruluşlarının, siyasi parti, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması suretiyle,
  • Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak,
  • Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle,
  • Basın veya yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle,

(j) Banka veya diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla

(ı) Kişinin, kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurum ve kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle, işlenmesi halinde, üç yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Anlaşılacağı üzere jigolo sitesi dolandırıcılığı suçu dolandırıcılık suçunun nitelikli bir hali olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternet sitesi dolandırıcılığı ile ilgili aklınıza takılan sorular bulunuyor ise sitemizde yer alan internet sitesi dolandırıcılığı adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Jigolo sitesi dolandırıcılığını tekrar ele alacak olursak dolandırıcılık suçunun bir nitelikli hali olarak karşımıza çıktığını söylemiştik. Dolandırıcılık suçunun kanundaki tanımı incelendiği zaman suçun hileli davranışlarla başkasını kandırmaya yönelik işlenmesi gerekmektedir. Bu hileli davranışlar ise gerçekte olmayan olayları örneğin X kişisi ‘üye olduktan sonra 1 ay içerisinde araba aldım’ tarzı yanıltıcı yani kanunda anılan hileli davranışlarla kişileri oyuna getirmektedirler. Jigolo sitesi dolandırıcılığı dolandırıcılık suçunun nitelikli hali olmaktadır. Ve suçun işleniş biçimine göre ceza oranı değişmektedir. Üç yıldan on yıla kadar hapis cezası dolandırıcılık suçunun nitelikli halidir.

Jigolo Dolandırıcılığı

Hileli ve Aldatıcı Hareket Nedir?

Hileli hareket ve davranışların objektif olarak mağduru aldatıcı nitelikte olması gerekmektedir. Objektiflik unsuru her olaya göre farklılık göstermektedir. Genel olarak hileli davranışın kişiyi hataya sürükleyecek davranış olması aranmaktadır. Hileli ve aldatıcı hareket suçun kanun maddesinde aranan harekettir. Açık açık dolandırıcılık yapıldığı bilinen bir yerden dolandırılmanız durumunda hileli ve aldatıcı hareket sayılmayabilir. Kanunumuzun ilk fıkrasında hileli hareketlerle kandıran kişi denmektedir. Bu da bize ortada hileli bir aldatıcı hareketin varlığının olması gerektiğini göstermektedir. Her olaya göre farklı objektiflik unsuru bulunduğundan avukata danışmanız önerilmektedir.

JİGOLO SİTESİ DOLANDIRICILARI KİMLİK BİLGİLERİMİ ELE GEÇİRDİ NE YAPMAM LAZIM?

Phishing sahte web siteleri üzerinden kişilerin kimlik bilgilerine erişmesi olarak adlandırılabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden deneyimli avukatlara başvurmanız gerekmektedir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için sitemizde bulunan internet sitesi dolandırıcılığı makalemizi okuyabilirsiniz. https://temizerhukuk.com/internet-dolandiriciligi-sucu/

İNTERNETTE JİGOLO DOLANDIRICILIĞIYLA İLGİLİ ŞİKAYET DİLEKÇESİ VAR MI?

İnternette bulacağınız bir şikâyet dilekçesi ile hareket etmeniz durumunda hak ve zaman kaybı yaşamanız olanaklıdır. Böyle bir durumda çekinmeden bir avukata danışmalı onunla beraber hareket etmelisiniz. Bunun sebebi ise aynı suçun mağdurları olsanız da her olay kendi açısından farklılık göstermektedir. Hukuktaki kural aynı delikten iki mermi geçemeyeceğidir. Büromuzun deneyimli avukatları şikâyet dilekçesi konusunda sizde yardımcı olmak için bir telefon uzağınızdalar.

JİGOLO DOLANDIRICILIĞI YAPAN SİTELER AİLEME VARANA KADAR T.C. KİMLİK NUMARAMI SÖYLEDİLER NE YAPMALIYIM?

Kişisel bilgileriniz, verileriniz dolandırıcılar tarafından ele geçirilebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı söylemeleri sizi korkutmamalıdır. İnternet korsanları tarafından ele geçirilen bu bilgilere ulaşmak pek de zor değildir. Dolandırıcılar sizin bu korkularınız sayesinde sizi dolandırmaktadır. Her daim bir ceza avukatına danışmanız sizin için hem ekonomik hem de psikolojik açıdan iyi olacaktır.

KAYIT OLDUĞUM JİGOLO SİTESİ BENDEN PARA İSTİYOR VERMELİ MİYİM?

Jigolo sitesi üzerinden insanların dolandırılması son dönemde oldukça yaygınlaşmıştır. Para vermemeniz gerekmektedir. Para verdiğiniz takdirde dolandırılmış olma ihtimaliniz çok yüksektir. Çünkü bu tarz siteler ülkemizde legal değildir ve çoğunun kurulma amacı sizi dolandırmaktır. Sizlere müşterilerle bağlantı kurmak için bir miktar para atmanız veyahut tehdit üzerine para atmanız söylenmesi durumunda hiç vakit kaybetmeden büromuzun deneyimli avukatlarına başvurmanızı önermekteyiz.

JİGOLO SİTESİ PARAYI ÖDEMEZSEM BANA DAVA AÇACAĞINI SÖYLEDİ NE YAPMALIYIM?

Daha önceden de üstüne bastığımız üzere jigolo siteleri, jigolo aracılığı ülkemizde yasal bir oluşum değildir. Sizi rezil edeceklerini söyleyeceklerdir. Böyle bir oluşumun yasal olmaması size dava açamayacaklarını göstermektedir. Sizden para istemeleri durumunda parayı vermemeniz ve utanmadan büromuzun avukatlarına başvurmanızı önermekteyiz. Bu tarz tehditler karşısında ekonomik ve psikolojik açıdan ezilmemeniz için hukuki yardım almanızın önemi büyüktür.

JİGOLO SİTESİNE ÜYELİK ÜCRETİNİ ÖDEMEDİĞİM İÇİN İCRAYA VERECEKLERİNİ SÖYLEDİLER NE YAPMAM LAZIM?

İcraya verme durumunun meydana gelmesi için ortada bir borç olması gerekmektedir. Jigolo sitesi üyeliği gerçek bir borç değildir. Borçlar sözleşmeden, haksız fiilden ve sebepsiz zenginleşmeden meydana gelmelidir. Hukuka uygun olmayan bir oluşum olan jigolo sitesinin sizi icraya vermesi mümkün değildir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız halinde dolandırılmaya çalışıyorsunuz demektir. Jigolo sitesi üzerinden dolandırılan insanlar kervanına katılmak istemiyorsanız hukuki yardım almalısınız.

JİGOLO SİTESİ TELEFONUMA MESAJ ATTI AMA NUMARAMI VERMEDİM NASIL OLUYOR?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kişisel bilgilerinizin ele geçirilmesi çok da zor bir durum değildir.  Farklı uygulamaların güvenlik açıkları sonucunda milyonlarca insanın kişisel verileri ele geçirilmiş durumdadır. Bu yüzden korkup da ekonomik olarak kayba uğramanız dolandırılmanız anlamına gelmektedir. Her zaman bir avukata danışmak ekonomik ve psikolojik anlamda sizi güçlü kılacaktır.

JİGOLO SİTESİ ÜZERİNDEN DOLANDIRILDIM PARAMI GERİ ALABİLİR MİYİM? JİGOLO SİTESİ ÜZERİNDEN DOLANDIRILDIM TAZMİNAT ALABİLİR MİYİM?

Size karşı işlenen suç nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturmaktadır. Mağdur olan taraf sizsiniz. Jigolo sitesi dolandırıcılığı yapan kişilerden paranızı ve tazminat almanız mümkündür fakat bu konu bireysel olarak üstesinden gelebileceğiniz bir konu değildir, nasıl ki ağır bir hastalığa yakalandığınızda doktora gidiyorsanız bu konuda da mutlaka uzman bir ceza avukatından yardım almanız gerekmektedir.

JİGOLO SİTESİ ŞİKAYETTE BULUNMAMAM İÇİN BENİ TEHDİT ETTİ NE YAPMAM LAZIM?

Korkmanıza gerek bulunmamaktadır. Burada haklı olan taraf sizsiniz. Şikayetçi olmamanız durumunda dolandırıcıların mağdur sayısının artmasına ve ekonomik kaybınıza üzülmeye devam edersiniz. Büromuzun deneyimli avukatlarına başvurarak korkusuz bir şekilde şikâyette bulunabilirsiniz.

JİGOLO SİTESİNİ ŞİKAYET EDERSEM BEN DE CEZA ALIR MIYIM?

Jigolo olmak kanunumuzda yer alan bir suç değildir. Fuhuş yapmak suç değildir fakat fuhşa teşvik etmek suçtur. Şikâyet etmeniz durumunda bir suç işlememekte olduğunuz için ceza almazsınız. Hakkınızı savunmanız ceza almanıza yol açmamaktadır. Büromuzun deneyimli avukatlarına danışarak şikâyette bulunabilirsiniz.

JİGOLO SİTESİ DOLANDIRICILIĞI SUÇUNDA GÖREVLİ ve YETKİLİ MAHKEME

Jigolo sitesi üzerinden dolandırıcılık suçu nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturmaktadır. Nitelikli dolandırıcılık suçunda görevli mahkeme Ağır Ceza Mahkemesidir. Yetkili mahkeme konusu burada daha önemli bir konudur. Haksız menfaatin meydana geldiği yer mahkemesi yetkilidir. Unutmayın ki bu konuda hak kaybı yaşamamak adına avukata danışmanız sizin açınızdan önem teşkil etmektedir.

  1. Ceza Dairesi         2020/2249 E. ,  2020/7657 K.

“İçtihat Metni”

Nitelikli dolandırıcılık suçundan şüpheli … hakkında yürütülen soruşturma esnasında, suç yeri itibarıyla dosyanın Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine dair Konya Cumhuriyet Başsavcılığının 04/07/2019 tarihli ve 2019/23216 soruşturma, 2019/3321 sayılı yetkisizlik kararını müteakip, bu kez suç yeri bakımından dosyanın Konya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine ilişkin Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen 31/07/2019 tarihli ve 2019/33139 soruşturma, 2019/2351 sayılı yetkisizlik kararı üzerine, Konya Cumhuriyet Başsavcılığının yetkili savcılık olarak belirlenmesine dair mercii İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesinin 23/08/2019 tarihli ve 2019/1201 değişik iş sayılı kararı aleyhine, Yüksek Adalet Bakanlığınca verilen 25/03/2020 gün ve 94660652-105-42-3644-2020 sayılı kanun yararına bozma talebine dayanılarak dava dosyası Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının 07/05/2020 gün ve 2020/42321 sayılı tebliğ namesiyle dairemize gönderilmekle okundu.

Kanun yararına bozma isteyen tebliğ namede;

Benzer bir olay sebebiyle Yargıtay 15. Ceza Dairesinin 25/06/2018 tarihli ve 2018/3419 esas, 2018/4618 karar sayılı ilâmında “….Dairemizin 06.04.2015 tarih ve 2015/4473-23011 sayılı ilâmı ve daha birçok kararında da belirtildiği üzere, dolandırıcılık suçunun, iradesi fesada uğratılan kişinin yatırmış olduğu paranın fail tarafından çekildiği anda tamamlanacak olması nedeniyle suç yerinin de menfaatin temin edileceği yer olacağından hareketle….” şeklinde belirtildiği üzere, suç yerinin paranın çekildiği veya menfaatin temin edildiği yer olacağı nazara alındığında, somut soruşturma dosyasına konu olayda, müştekinin Elit Reklam ajansı isimli bir internet sitesine üyelik için para göndermesi üzerine meçhul şüphelilerce jigolo ajansı işlettikleri izlenimi verip bu işten para kazanabileceğini müştekiye söyleyerek müştekinin kendilerine 45.000,00 Türk lirası göndermesini sağladıkları…

5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 309. maddesi uyarınca anılan kararın bozulması lüzumu kanun yararına bozma talebine dayanılarak ihbar olunmuştur.
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:
Şüpheli tarafından paranın çekildiği yerin Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı yargı çevresinde kaldığı gözetilmeden, yazılı şekilde karar verilmesinde isabet bulunmadığından, kanun yararına bozmaya atfen düzenlenen ihbarnamedeki düşünce yerinde görülmekle, İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesinin 23/08/2019 tarihli ve 2019/1201 değişik iş sayılı kararının 5271 sayılı CMK’nın 309. maddesi gereğince BOZULMASINA, aynı maddenin 4. fıkrasının (a) bendi uyarınca müteakip işlemlerin mahallinde mahkemesince yerine getirilmesine, 07/09/2020 tarihinde oybirliğiyle karar verildi. 

JİGOLO SİTESİ DOLANDIRICILIĞINDA HUKUKİ YARDIMIN ÖNEMİ

Spesifik bir dolandırıcılık türü olan jigolo sitesi dolandırıcılığı, bu dolandırıcılık suçuyla karşılaşan ve maddi kayıplar yaşayan mağdurların mutlaka bir uzman ceza avukatından yardım alması, bir başka deyişle ceza hukukunda uzman bir hukuk bürosuyla çalışması gerekmektedir. Makalemizde yer verdiğimiz Yargıtay kararında da olduğu üzere usuli işlemler çok önemlidir ve bu işlemleri deneyimli ve bilgili avukatlar sayesinde doğru yapabilirsiniz.

Aksi takdirde en baştan itibaren yani şikâyet aşamasından itibaren gerek kolluk tarafından gerekse savcılık tarafından suçun yanlış tasnif edilmesi, eksik iddianame hazırlanması ve hatta konuya hukuki alacak verecek meselesi şeklinde yaklaşılarak suçun oluşmadığından sebeple takipsizlik kararı ile karşılaşılması söz konusu olabilecek, böylece dolandırıcılar tarafından yani şüpheli veya sanık tarafından yargı baskısı ile mağdurun zararının giderilmesi ihtimali ise ortadan kalkmış olacaktır. Ofisimiz uzun yıllardan beri ceza avukatlığı alanında uzmanlaşmış olup özellikle dolandırıcılık suçlarında üstün bir tecrübeye sahiptir.

Erdoğan HEYBET

BURAK TEMİZER HUKUK BÜROSU